UETS(Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Ekonomist Dergisinde JobAnalytics konuşuldu!
7 Eylül 2020
YSM Yazılım Kurucusu ve CEO’su Sedat Yazıcı A Para Ekranlarında İş’te İnsan Programının Konuğu Oldu
25 Eylül 2020
Hepsini göster

UETS(Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Günümüzde birçok sürecin dijital ortama taşındığını görmekteyiz. Bu süreçlerden biri de tebligatların elektronik ortamda alıcılara iletilmesidir. 7201 sayılı Tebligat Kanuna doğrultusunda hazırlanan Elektronik Tebligat Yönetmeliği kapsamında tebliğ çıkarmaya yetkili merciler elektronik olarak tebligat gönderebilecek olup, alıcılar da elektronik olarak tebligatlarını alabileceklerdir. Peki tebliğ çıkarmaya yetkili merciler e-tebligatları hangi yolla alıcılara iletecekler sorusuna cevap aradığımızda ise karşımıza UETS kavramının çıktığını görüyoruz. Peki UETS nedir, ne işe yarar?

UETS(Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi), 7201 sayılı Tebligat Kanunu doğrultusunda hazırlanan Elektronik Tebligat Yönetmeliğine uygun bir şekilde e-tebligat işlemlerinin yürütülmesi amacıyla PTT tarafından kurulan ve işletilen bir sistemdir. UETS, avukatlar, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile özel şirketler, noterler vb. kanun dahilinde yer alan tüm tüzel ve gerçek kişilikleri kapsıyor. Bu kapsamdakilere tebligatlarını elektronik olarak iletme zorunluluğu getirilmiştir.

Yetkili mercilerce gönderilen e-tebligatlar 01.01.2019 tarihinden itibaren KEP adresleriniz üzerinden gönderilemiyor. Bunun yerine UETS üzerinden yeni bir elektronik tebligat alınması gerekiyor. Tebligatların elektronik olarak yapılması zorunlu olup, PTT tarafından başvurusu sağlanan UETS adreslerinin de aktif olarak kullanılması zorunluluğu vardır. UETS başvurusu ve gerekli evraklar için bakınız. UETS adresine sahip olanlara gelen e-tebligat gönderileri için alıcılara bildirim için vermiş olduğu mail adresine, bilgilendirme maili veya SMS üzerinden bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. E-tebligat alıcıya teslim edildiği tarihten itibaren alıcı tarafından açılmamış olsa dahi beşinci gün sonunda tebliğ geçerli sayılacaktır.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız, daha fazla kişiye ulaşması için paylaşır mısınız?

    Covid-19 Salgını nedeniyle toplantı, eğitim, satış ve sunumlarımızı online uzaktan yapmaktayız. Online sunum için alttaki formu doldurun, yetkililerimiz sunum detayı için sizinle iletişime geçecektir.