Yeni Yıl: Ben, Şirketim, Ailem, Ülkem

Logo Yazılımlarından Sonra NETSİS Yazılımları İle De Entegreyiz
26 Kasım 2022
Hepsini göster

Yeni Yıl: Ben, Şirketim, Ailem, Ülkem

Bu yazıyı YSM, PİR ve JobAnalytics yazılım çözümleri ve bu çözümleri destekleyen KobiPirin markalarının ve kurucusu ve girişimcilerinden biri olarak yazıyorum.  Bir şeyi üretmek/yapmak, onu yaymak ve tanınır hale getirmek hiç de kolay bir iş değil. Bu zorluğu yıllardır birlikte hareket ettiğim ve değer verdiğim çekirdek bir ekip ile aşıyor ve de başarıyla yürütüyoruz. İyi ki varsınız…

Bu yazıyı nasıl biri yazmış diye bizzat tanımayan kişiler için kısaca kendimden de bahsetmem gerekir sanırım:

 • 1972 Artvin doğumluyum, Bilgisayar Yüksek Mühendisiyim, iyi derecede İngilizce ve bilen bir Anadolu insanıyım.
 • Girişimciliğimin yanı sıra KOÜ Endüstri Mühendisliği ve SAÜ İşletme Fakültesinde 5 yıllık üniversite derslerim, farklı üniversitelerde semineler ve ayrıca sanayi-üniversite işbirliği çalışmalarım, ödüllerim oldu.
 • Sektör dernekleri, SİAD’lar ve ODA’lar gibi iş dünyasının aktif faaliyet gösterdiği STK’larda ve Teknoparklarda yıllarını geçirmiş yerli ve milli teknolojik çalışmalarda 30+ yılını aşmış, yurt dışına yazılım ihracatı dâhil bir çok ülke ile insanı ile projeler hayata geçirdim.
 • İhracat gönüllüsü ve teşvikçisiyim. Özellikle de yazılım ve hizmet alanlarında da icracıyım. Bu sebeple 2022’de Almanya’da bir inkübasyon merkezinde Avrupa Bölge ofisimizi açtık.
 • Üretken ve de gayretli ve azimli, bireysel ve kurumsal gelişmeye inanmış ve de bunu uygulamaya çalışan, iki günü eşit olanın ziyanda olduğunu, sürekli ilerle(t)meye çalışan bir bireyim aynı zamanda.

EVET. Bir yıl bitiyor ve yarın yeni bir yıla girmiş olacağız.

Bana, Sana, Ailelerimize ve Ülkemize çok daha hayırlı ve güzel bir yıl olması dileklerimle.

Daha sağlıklı ve daha huzurlu bir yıl olsun tüm insanlığa.

Geleceğine sen mi yoksa alışkanlıkların mı karar veriyor?

Bu soruyu kendinize ne kadar eleştirel bir şekilde sorar ve cevaplarsan, o kadar başarıya yakın olursun hayatta.

Bazı insanlar hemen İnanç konusunu gündeme getirebiliyor bu soruda.  Yaratanın tasarrufu hariç, bir kul/insan olarak yani cüzi irade denen kendi irademizle olan kısmını elbette konuşuyoruz, diğeri bizim dışımızda elbette.

Alışkanlıklarımız geleceğimizi belirler.

Kimse bir gecede başarılı olmaz veya başarısız olmaz.

Alışkanlıklarınızı değiştirin. Böylece kendinizi değiştirmiş olursunuz.

Hani 21 gün kuralı vardır ya, insanın çalışılmış tutum ve davranışlarını bilinçaltından bilinç üstüne çıkartan. Beğenmediğiniz ve başarınızı etkilediğin düşündüğünüz bir veya iki alışkanlığınızı değiştirerek başlayın, hatta sadece bir tanesini değiştirin, sonra her çeyrekte (üç ayda bir) eskisinden kurtulup yenisine geçtiğinize inandığınızda; bir yenisine daha geçin bir eskisinden daha kurtulun. Böyle devam edip gitsin…

Kendi SWOT analizinizi yapın. Şirketinizin SWOT analizini yapın. Yoksa HEMEN yapın.

SWOT Analizi nedir diyenler için de kendinizin ve de şirketinizin Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi (S ve W) çalışın, Fırsat ve Tehditlerinizi de (O ve T) çalışın.

 • Önce Tehditlerinizi zayıflatın.
 • Zayıf yönleriniz geliştirilecek alanlarınızdır, onları da güçlendirin.
 • Güçlü yönlerinizi daha güçlendirmek çok önemli bu tür zamanlarda.
 • Güçlü yönlerinizi kullanarak fırsatlarınızı değerlendiririn ve amaçlarınızı gerçekleştirmeye çalışın bu yeni yılda.

Amaçsız insan, kurum ve ülke olmaz elbette.

 • Bu amaçlara ulaşmak için hedefler belirleyin yeni yıl için.
 • Bu hedefleri de tutturmak için küçük projeler ve yapılacaklar (aksiyonlar) listesi yapın.

Hayat öğrenme ve gelişme ile dolar, taşar, ancak buna ne ömür ne de planlar yetmez deriz ya hep.
Peki, bunun metodolojik bir yöntemi yok mudur?

 • Kendi (bireysel ve de özellikle kurumsal) polivalans tablonuzu yapın. Yani başarınız için gerekli konuları alt alta yazın. 0, 1, 2, 3, 4 şeklinde puan verin onlara. 4×4 lük iseniz o konuda 4 puan verin. Hiç yetkinliğiniz yoksa 0 puan verin kendinize. Olması gereken puanımız kaç puan aldığınıza bakın ve buna göre de yeni yıl puanlarınızı gözden geçirin.

Kişisel, Kurumsal ve Dijital Dönüşümünüzü ve Gelişiminizi sürdürdüğünüz, ileriye taşıdığınız bir yıl olsun yeni yılınız. Pandemi hepimize gösterdi ki, yeni dünya düzeni artık Dijitalleşme üzerine kuruldu. Teknolojik gelişmeler ve trendler hepimizi buna zorluyor. Öyleyse bu yazının sonunu da bizim sizin bu Dijital Dönüşüm projenize verebileceğimiz küçük bir katkı ile kapatalım. Bu da bizim grubumuz için ticari bir katkı olsun.

Başarılı, Varlıklı ve de Sağlıklı bir yıl olsun yeni yılımız.

YSM, PİR ve JobAnalytics ve KobiPirin ailesindeki tüm müşterilerimize, tedarikçilerimize ve bayilerimize daha iyi bir yıl diliyorum.

 

Saygılarımla,

SEDAT YAZICI

Bu yazıyı faydalı bulduysanız, daha fazla kişiye ulaşması için paylaşır mısınız?

  Covid-19 Salgını nedeniyle toplantı, eğitim, satış ve sunumlarımızı online uzaktan yapmaktayız. Online sunum için alttaki formu doldurun, yetkililerimiz sunum detayı için sizinle iletişime geçecektir.